Özge ÇİÇEK

YARDIM AL

İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası Başladı

TARSİM, üreticilerin buğday ürününü, kuraklık, don, sıcak rüzgar, sıcak hava dalgası, aşırı nem, aşırı yağış risklerinin yol açtığı verim kaybına karşı güvence altına alabildiği İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası’nın tüm Türkiye’de uygulanmaya başladığını duyurdu.

arım Sigortaları Havuzu (TARSİM), 2017 yılında yeni uygulamaların hayat geçtiğini duyurdu. Bu uygulamalardan birinin de üreticilerin merakla beklediği İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası olduğu belirtilen açıklamada, ürün ile üreticilerin buğday ürününü, kuraklık, don, sıcak rüzgar, sıcak hava dalgası, aşırı nem, aşırı yağış risklerinin yol açtığı verim kaybına karşı güvence altına alabildiği açıklandı.

Yüzde 60 prim devlet desteği

Değişen iklim şartları, frekansı ve şiddeti artan doğal afetler ve riskler nedeniyle tarımsal faaliyetlerin son yıllarda önemli ölçüde etkilendiği ve TARSİM’in üreticiler için giderek önem kazandığı ifade edilen açıklamada, İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası ile ilgili şu bilgilere yer verildi:

“Başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı olmak üzere ilgili tüm tarafların kıymetli destekleri ile hayata geçirilen yeni uygulama ile üreticilerimiz, buğday ürününü, kuraklık, don, sıcak rüzgar, sıcak hava dalgası, aşırı nem, aşırı yağış risklerinin yol açtığı verim kaybına karşı güvence altına alabiliyor. Kuraklık sigortasında buğdayda dane, tohumluk ve sap unsuru teminat kapsamında olup, poliçe priminin yüzde 60’ı devlet tarafından karşılanıyor ve aynı zamanda çeşitli indirim imkanları da sunuluyor. Üreticilerimiz, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt olduktan ya da kayıtlarını güncellemelerinin ardından yetkili sigorta şirketlerinin acenteleri aracılığıyla kolaylıkla başvuruda bulunabilirler. Tarım sigortasının bir an önce yaptırılması çağrısında bulunuyor, uygulamanın ülkemiz için hayırlı olmasını diliyoruz.”    

Alıntı Adresi